pátek 26. září 2014

Aldous Huxley - Brave New World (Konec civilizace)


Jako přečtená kniha 15/35. Následujte odkaz, chcete-li vědět více.Na druhou stranu mě kniha nebavila tolik jako jiné doporučené oním seznamem, který najdete v odkazu o řádek výše, což bude zapříčiněno tím, že ve výsledku nacházím zalíbení v jiných hodnotách, než v závěru hlavní hrdina. Ale každému to jeho.
Kniha skvěle předestírá možnou utopickou společnost budoucnosti - veškeří lidé se rodí v líhních, kde už jsou připravováni na úděl jejich kasty. Epsiloni, nejnižší, jsou už v líhních kretenizováni nedostatkem růstových hormonů, delty jsou pečlivě cvičeni k nenávisti vůči knihám, gamám je míchán do krevní náhražky alkohol, aby se docílilo jejich zakrslého vzrůstu, a bety a alfy, které se vypiplávají jako budoucí inteligence. Každé kastě je hypnopedicky vštěpováno vše, co potřebují vědět/cítit pro správný chod společnost - máš rád svoji kastu a s jinými bys neměnil, pečlivě spotřebováváš zboží a děláš, co ti řekne vyšší kasta. Ve výsledku je tato společnost teoreticky natolik uvěřitelná, že člověka překvapí, že tato kniha byla napsáno v roce 1932.
Příběh samotný už pak není tak záživný. Zprvu sledujeme jednoho alfu, který je jiný než ostatní, uvědomuje si, že je něco špatně a pro společnost je zkrátka divný. S ním a jednou dívkou se vydáme do rezervace divochů - indiánů, kde objevíme dalšího hlavního hrdinu - Johna, potomka civilizované dívky, vyrostlého v rezervaci. Díky němu si pak prohlédneme jak život vyděděnce v rezervaci, tak i civilizaci pohledem člověka necivilizovaného.
Kniha perfektně popisuje utopickou společnost, která je jedna z nejzajímavějších, o kterých jsem kdy četl, ale stejně jako většina podobných utopických knih (1984, 451F) nemá silnější a zajímavější příběh, takže stále bych dal přednost třeba takové Věčné válce.

Žádné komentáře:

Okomentovat