Mario Puzo se zcela jistě proslavil svým
Kmotrem, nicméně mohu z vlastní zkušenosti říci, že pokud sáhnete i po jiné jeho knize, patrně zklamaní nebudete.
"K" znamená Kennedy již titulem napovídá, že bude z prostředí americké politiky. Nejde ovšem o Johna F. Kennedyho, ale o Francise Xaviera Kennedyho, což jsem si měl ostatně povšimnou už na začátku knihy a nebádat, na kolik jde o fikci a na kolik je příběh inspirován pravdou.
Děj knihy se točí kolem teroristické skupiny, která zavraždí papeže a unese letadlo s prezidentovou dcerou. Kennedy a skupina jeho poradců však kromě aktuální krize musí řešit ještě velmi vážnou hrozbu atomové bomby umístěné kdesi v New Yorku. Kennedyho odpověď teroristickým požadavkům je velmi tvrdá. Natolik tvrdá, že skupina významných podnikatelů je ochotna podniknout téměř cokoliv, aby Kennedyho odvolali z funkce. Obě skupiny si myslí, že jednají v nejlepším zájmu Ameriky.
Puzo dá čtenáři, podobně jako v Kmotrovi, námět k úvahám, co ještě člověka opravňuje k páchání násilí a smrti. Namísto Kmotra je ovšem v "K" tento koncept velkoformátový.
Kniha se četla bezvadně, zvláště ke konci se hezky rozjela a dobře ubíhala. Velmi mi připomněla seriál
House of Cards, a to nejen křestním jménem prezidenta. Pokud jste seriál zahlédli a líbil se vám, knihu si zcela jistě vychutnáte.