neděle 10. května 2020

Koronavirové deníky 11. - Zprávy z Nosáčova

Všechny tyto způsoby nošení roušek jsou špatně. Opravdu, i ten první.
Převzato z NYT
Již dva měsíce platí plošné povinné nošení roušek na území celé České republiky. Byť ani tato nařízení nebyla zprvu zcela jasná, především co se týče výjimek, kdy roušku nosit nemusíme. Pokud však člověk nosil roušku od probuzení až do večera, nemohl udělat chybu. Proto autora velmi udivuje, jak to je možné, že ani po dvou měsících není každý občan s volebním právem pochopit, jak nosit roušku, když už si ji zcela správně dle nařízení na obličej nasadí. Nicméně i přes tyto chyby se podle mě jako společnost můžeme shodnout, že jsme rádi, že dochází pouze k takovýmto drobným chybám a ne k zcela zásadnímu nepochopení věci, jako u paní Boudové.
Zcela nejčastější chybou bývá nošení roušky pod nosem. Pokud nemáte dostatečnou představivost, vypadá to přesně jako na obrázku vpravo, kde je červenou šipkou označená problémová oblast tohoto způsobu nošení - jedná se o nos.
Protože si autor uvědomuje, že ne všem se dostalo zdravotnického vzdělání, a podle některých pozorování se najdou i jedinci, kterým chybí i základní ponětí o fungování světa, tzv. selský rozum, je zcela na místě poučit i tu nejvíce needukovanou veřejnost. Nos (lat. nasus) je součástí dýchací soustavy. Orgánovou příslušnost k této soustavě si můžete ověřit snadno i vy jednoduchým pokusem, kdy si jej uchopíte prsty u kořene a jemně jej sevřete. Ihned poznáte, že se vám hůře dýchá.
Jelikož coronavirus (SARS-CoV-2) se projevuje především jako onemocnění dýchací soustavy a pomocí ní - kapének, se také nejvíce přenáší. Kapénky člověk vydechuje nejvíce ústy a také nosem. Samozřejmě ústy to bude více, a produkce kapének nosem bude nepřímo úměrná počtu nosních chloupků. Bohužel, tady jde společenský zvyk úpravy tohoto ochlupení zcela proti epidemiologickým opatřením. Proto jako doplnění této ochrany je vhodná právě rouška, či respirátor.
Protože autor pracuje ve zdravotnickém zařízení, kde se předpokládá výskyt i nemocných osob. Buď přímo přenašečů Covid-19, kteří o tom dokonce ani nemusí vědět. Ale především se v lékárně mohou vyskytovat osoby s oslabenou imunitou (pacienti s chemoterapií, dlouhodobě léčení kortikoidy, ale i těhotné ženy). Proto pokládáme spolu s kolegy za nutné upozornit návštěvníky naší lékárny na špatně nošenou roušku.

Z odpovědí na požádání o správné nasazení roušky bychom mohli vyvodit malou anketu, ke které bychom přiřadili i názor na tyto odpovědi.

Odpověď: Mně se s tím špatně dýchá - 72% respondentů
Ano, to je bohužel vedlejší účinek správného dýchání přes roušku - ta vytváří odpor pro vydechovaný a nadechovaný vzduch. Pokud nosíte respirátor (jako třeba my), je ten odpor ještě větší a dýchá se s tím ještě hůře. Dokonce natolik, že to můžete využít jako kontrolu toho, že máte respirátor nasazený správně.
Navrhované řešení: Zůstaňte doma, případné nejnutnější návštěvy veřejných míst omezte na nejmenší minimum. Choďte hodně do přírody a trénujte běh, který můžete provozovat bez roušky a zároveň jím zlepšíte svoji tělesnou kondici a dýchání.

Odpověď: Mně to padá - 52% respondentů
Padání roušky je v polovině případech způsobené nesprávným nasazením roušky. Je zajímavé, že ačkoliv si většina lidí umí zavázat boty a utáhnout opasek na kalhotách, rouška představuje problém, který vyřešit nedokáží. Většinou jde o povolené gumičky (stačí přitáhnout jednoduchým uzlíkem), nebo tkaničky zavázané za ušima místo za krkem.
V druhé polovině případů jde o nevyhovující střih roušky. Pokud vám rouška správně nepřiléhá k obličeji po celém svém obvodu, je vhodné ji zahodit a vzít si jinou.
Navrhované řešení: Věnujte domácí přípravě vaší ochrany dýchacích cest např. 45 vteřin před zrcadlem. Pokud to nedokážete, zůstaňte doma a pošlete do společnosti někoho schopnějšího.

Odpověď: Zamlžují se mi brýle - 36% respondentů
I tento problém je zcela jasným ukazatelem nesprávně nasazené nebo nepadnoucí roušky. Vhodné se pro kombinaci s brýlemi zdají i obyčejné jednorázové roušky vyztužené drátkem okolo nosu. Rouška se díky tomu dá upravit tak, že vydechovaný vzduch proudí správně skrz roušku a ne kolem roušky do brýlí.
Navrhované řešení: Vyměnit roušku.

Odpověď: Já přes ni nevidím - 8% respondentů
Extrémně špatný způsob nasazení roušky.
Navrhované řešení: Roušku je potřeba nasadit přes nos, nicméně pokud dochází k problémům se zrakovým polem, je potřeba ji stáhnout o 1-3 cm níže. Může být způsobena špatným střihem roušky.


Odpověď: Vy nevíte jaké to je, to mít 2 hodiny na sobě - 2% respondentů
Víme. Víme to krát 6.
Navrhované řešení: Rozhlédněte se, kde stojíte, než vypustíte z pusy takovou hloupost.

Odpověď: Už aby šli všichni s rouškama do prdele - 2% respondentů
-
Navrhované řešení: Nemáme.

Děkujeme všem čtenářům za pečlivé čtení a případné šíření tohoto osvětového článku. Závěrem bych chtěl přidat populární fotografii, která se virálně šíří Facebookem už i v různých jazykových variantách - nošení roušky pod nosem je podobné jako nošení slipů pouze přes šourek. Proto prosím - noste svoji ochranu obličeje správně. Kdo se na to má koukat.
 Pokud se chcete dozvědět o koranavirových denících více, zde naleznete odkaz na první díl.

2 komentáře:

  1. Dnes jsem viděla odkaz na tento blog. No - přečetla jsem se všechny koronavirové deníky. Moc pěkně napsáno.

    OdpovědětVymazat