pátek 26. prosince 2014

Jan Weiss - Dům o tisíci patrech


První román Jana Weisse (*1892-†1972), vydaný v roce 1929, což řadí autora k zakladatelům české sci-fi. Kniha je ovlivněna dobou vzniku (alegorie na kapitalismus), ale i autorovými zážitky z první světové války, nese prvky surrealismu.
K příběhu - hlavním hrdinou je Petr Brok, zřejmě detektiv, poslaný do tisíci patrového Mullerdómu, aby zachránil princeznu a odstranil majitele budovy, která sahá téměř až do vesmíru. Brok se ovšem probouzí bez paměti (hráči počítačových her to dobře znají), a vcelku záhy se dozvídá, že je neviditelný - což se může hodit, při tak obtížném úkolu. Brok tak prochází různými patry a potkává velmi podivné postavičky, knížka je neotřelá a vcelku rychle a dobře se čte.

Mně osobně velmi připomíná knihu Dmitrije Glukovského - Metro 2033, která navíc není tak krátká a je více akční.

čtvrtek 25. prosince 2014

středa 24. prosince 2014

Isaac Asimov - Foundation (Nadace)

Knížka Nadace je prvním dílem stejnojmenné série, která je spíše než sci-fi politickou fikcí.
Hlavní postavou je profesor Hari Seldon, zakladatel psychohistorie, což je věda, která na základě matematických operací dokáže předpovídat budoucnost lidstva. To, několik tisíc let v budoucnosti, vytvořilo obrovskou Říši, která už je několik let v úpadku. A protože se zdá, že úpadek se již zvrátit nedá, Hari Seldon se snaží zmírnit dopady rozpadu Říše na lidstvo samotné.
Z knížky jsem poněkud zklamaný, protože ačkoliv se mi od Asimova několik knih a povídek líbilo (Ani sami bohové), Nadace stejně jako kniha chronologicky předcházející kniha Předehra k Nadaci, mě vůbec nenadchla. Nevím, jestli to je tím, že kniha nemá těžiště v nějaké akci, nebo že vlastně celou dobu se děje to samé - Hari stárne, je stále opakováno jak na některé věci už nestačí, a protivníkem jsou vlastně byrokrati nebo političtí oponenti.
Ve výsledku jsem rozhodnutý, že sedmidílnou sérii opustím, a raději se začtu do něčeho akčnějšího.

úterý 9. prosince 2014

Prosincová mlha

Město naplnila bílá zvonící mlha,
která padá v drobných hvězdičkách
a stříbří všechno k potěše oka,
čelní skla na truc řidičům
a vyrábí skluzavky k potěše dětí.
Je čas koupit adventní kalendář
a třetinu okének otevřít na posezení.
Drahá paní, máte štěstí,
nosní kapky jsou právě v akci.

pondělí 1. prosince 2014

Henry Rider Haggard - King Solomon's Mines

Důvodem k přečtení této knihy bylo shlédnutí filmu Liga výjimečných před velmi dlouhou dobou. Ačkoliv tento snímek je vcelku nezáživné béčko, svedení několika velmi zajímavých literárních postav různých autorů je dle mého nápad docela dobrý, a knihy, ve kterých vystupují jednotliví hrdinové jsou také kvalitní. Už v době shlédnutí Ligy výjimečných jsem všechna jména tak nějak povědomě znal, až na jedinou výjimku. A tou bylo jméno hlavního hrdiny, Allana Quatermaina. Pokud jste na tom stejně jako já ještě do nedávna, vězte, že do Ligy výjimečných přišel právě z této knihy.
Allan Quatermain je bílý lovec slonů, v docela pokročilém věku vzhledem k nebezpečnému zaměstnání, za kterým jednou přijdou dva gentlemani - sir Henry Curtis a kapitán Good, s žádostí o pomoc s nalezením bratra sira Curtise. Qutermain, který je zároveň posledním bělochem, který ztraceného viděl, jim vylíčí, že pan bratr se vydal před dlouhou dobou na výpravu za nalezením diamantových dolů krále Šalamouna. Sir Curtis vyzve Quatermaina, aby je při hledání jeho bratra vedl a určil si cenu za své služby sám. Allan po důkladném uvážení, jelikož si je vcelku jist, že během výpravy přijdou pravděpodobně všichni o život, že pokud se z konta sira Curtise bude po čas jeho studií platit určitá částka Quatermainovu synovi, oba gentlemany na této výpravě doprovodí.
Ačkoliv jsem knihu četl v angličtině (pozor na některá slova z afrikánštiny a střední angličtiny), jako taková byla dobře přeložitelná (pro mě) a opravdu dobrodružná - není divu, že se v roce svého vydání - 1885 - stala bestsellerem.
Pokud si chcete knihu také přečíst, je volně ke stažení na stránkách projektu Guttenberg.