pátek 26. prosince 2014

Jan Weiss - Dům o tisíci patrech


První román Jana Weisse (*1892-†1972), vydaný v roce 1929, což řadí autora k zakladatelům české sci-fi. Kniha je ovlivněna dobou vzniku (alegorie na kapitalismus), ale i autorovými zážitky z první světové války, nese prvky surrealismu.
K příběhu - hlavním hrdinou je Petr Brok, zřejmě detektiv, poslaný do tisíci patrového Mullerdómu, aby zachránil princeznu a odstranil majitele budovy, která sahá téměř až do vesmíru. Brok se ovšem probouzí bez paměti (hráči počítačových her to dobře znají), a vcelku záhy se dozvídá, že je neviditelný - což se může hodit, při tak obtížném úkolu. Brok tak prochází různými patry a potkává velmi podivné postavičky, knížka je neotřelá a vcelku rychle a dobře se čte.

Mně osobně velmi připomíná knihu Dmitrije Glukovského - Metro 2033, která navíc není tak krátká a je více akční.

čtvrtek 25. prosince 2014

středa 24. prosince 2014

Isaac Asimov - Foundation (Nadace)

Knížka Nadace je prvním dílem stejnojmenné série, která je spíše než sci-fi politickou fikcí.
Hlavní postavou je profesor Hari Seldon, zakladatel psychohistorie, což je věda, která na základě matematických operací dokáže předpovídat budoucnost lidstva. To, několik tisíc let v budoucnosti, vytvořilo obrovskou Říši, která už je několik let v úpadku. A protože se zdá, že úpadek se již zvrátit nedá, Hari Seldon se snaží zmírnit dopady rozpadu Říše na lidstvo samotné.
Z knížky jsem poněkud zklamaný, protože ačkoliv se mi od Asimova několik knih a povídek líbilo (Ani sami bohové), Nadace stejně jako kniha chronologicky předcházející kniha Předehra k Nadaci, mě vůbec nenadchla. Nevím, jestli to je tím, že kniha nemá těžiště v nějaké akci, nebo že vlastně celou dobu se děje to samé - Hari stárne, je stále opakováno jak na některé věci už nestačí, a protivníkem jsou vlastně byrokrati nebo političtí oponenti.
Ve výsledku jsem rozhodnutý, že sedmidílnou sérii opustím, a raději se začtu do něčeho akčnějšího.

úterý 9. prosince 2014

Prosincová mlha

Město naplnila bílá zvonící mlha,
která padá v drobných hvězdičkách
a stříbří všechno k potěše oka,
čelní skla na truc řidičům
a vyrábí skluzavky k potěše dětí.
Je čas koupit adventní kalendář
a třetinu okének otevřít na posezení.
Drahá paní, máte štěstí,
nosní kapky jsou právě v akci.

pondělí 1. prosince 2014

Henry Rider Haggard - King Solomon's Mines

Důvodem k přečtení této knihy bylo shlédnutí filmu Liga výjimečných před velmi dlouhou dobou. Ačkoliv tento snímek je vcelku nezáživné béčko, svedení několika velmi zajímavých literárních postav různých autorů je dle mého nápad docela dobrý, a knihy, ve kterých vystupují jednotliví hrdinové jsou také kvalitní. Už v době shlédnutí Ligy výjimečných jsem všechna jména tak nějak povědomě znal, až na jedinou výjimku. A tou bylo jméno hlavního hrdiny, Allana Quatermaina. Pokud jste na tom stejně jako já ještě do nedávna, vězte, že do Ligy výjimečných přišel právě z této knihy.
Allan Quatermain je bílý lovec slonů, v docela pokročilém věku vzhledem k nebezpečnému zaměstnání, za kterým jednou přijdou dva gentlemani - sir Henry Curtis a kapitán Good, s žádostí o pomoc s nalezením bratra sira Curtise. Qutermain, který je zároveň posledním bělochem, který ztraceného viděl, jim vylíčí, že pan bratr se vydal před dlouhou dobou na výpravu za nalezením diamantových dolů krále Šalamouna. Sir Curtis vyzve Quatermaina, aby je při hledání jeho bratra vedl a určil si cenu za své služby sám. Allan po důkladném uvážení, jelikož si je vcelku jist, že během výpravy přijdou pravděpodobně všichni o život, že pokud se z konta sira Curtise bude po čas jeho studií platit určitá částka Quatermainovu synovi, oba gentlemany na této výpravě doprovodí.
Ačkoliv jsem knihu četl v angličtině (pozor na některá slova z afrikánštiny a střední angličtiny), jako taková byla dobře přeložitelná (pro mě) a opravdu dobrodružná - není divu, že se v roce svého vydání - 1885 - stala bestsellerem.
Pokud si chcete knihu také přečíst, je volně ke stažení na stránkách projektu Guttenberg.

pondělí 17. listopadu 2014

Podzimní ochlazení

Podej mi ruku,
když tě prsty zebou.
V dlani tu mám ještě
kousek léta s sebou.
Do té druhé
ti z kapsy můžu dát písek z pláže,
musíme si vystačit,
když se slunce chvíli neukáže.

pondělí 10. listopadu 2014

Holešovice

Autobusové nádraží Holešovice je pro mě adeptem na nějakou cenu. Díky systému, který mi není znám, autobusy v mém směru odjíždějí ze tří nástupišť, takže není takový div, že jsem stál na jiném, odkud jsem odjíždějícímu autobusu akorát zamával a prodloužil si pobyt na tomto malebném místě o další hodinu. Kdo zde byl ví, jak moc z toho člověk může být nadšený.
Byl odměněn tím, že jsem po dlouhé době potkal ZuBra. Kouřilo se jí z pusy zima nezima a zpočátku jsem si nebyl jist identifikací, ale pak jsem se osmělil a cestu do Lípy jsme alespoň prokecali. Naštěstí není karma úplná mrcha.

čtvrtek 23. října 2014

Isaac Asimov - Prelude to Foundation (Předehra k Nadaci)


K této knize jen krátce, jelikož mám takový pocit, že jsem trošku udělal chybu. Tato kniha je součástí Asimovy série Nadace, ale ačkoliv přechází celému ději, byla napsána až jako poslední. Mám tedy takový pocit, že by bývalo bylo vhodnější ji přečíst také až jako poslední (zbytek Nadace totiž plánuji přelouskat v nejbližší době).
Takže se k této knize pravděpodobně vrátím ještě poté, co si přečtu skutečný první díl. Co je ale možno říci už teď - knížka je svižná, zajímavá sci-fárna, dobře se čte a rychle utíká. Jen má člověk tak trochu pocit, že mu uniká něco, co je napsané někde jinde. Snad si ji vychutnám později více.

úterý 14. října 2014

Stýskání

Tak rád bych psal básně o lásce.
Můžu psát jen o stýskání.
Jak počítám dny do pátku, pak hodiny,
kdy půjdu na nádraží
 pro tebe
 nebo pro lístek.
Není divu, že mám vlaky čím dál tím radši.
Prý je po týdnu každá pusa sladší.
Považuji to za bláhovost,
i po třech minutách jsou tvá ústa
sladká dost.

pátek 10. října 2014

Karel Čapek - Válka s mloky


Válku s mloky jsem poprvé potkal na zadních stranách abíček od dědy, kde byl tento román uveden do komiksové podoby. Naivně jsem předpokládal, že to bohatě stačí. Člověk ani netuší, kolikrát ošidí sám sebe.
Jelikož díky Městské knihovně v Praze je většina děl Karla Čapka dostupná zdarma v elektronické podobě, člověku stačí si vybrat, jestli chce rovnou pdf nebo nějaký jiný formát, a začít číst.
Teď jen trochu ke knize - román, který Čapek napsal v roce 1936, podivuhodně přesně popisuje chování národů v druhé světové válce, nastavuje stále aktuální zrcadlo tomu, jak jsou někteří schopní zaprodat vše jen pro bankovní konto, a že osudem lidstva je zničit sebe samo technologií, kterou vyvinulo.
Osobně mě překvapuje hlavně to, že jsem tuhle knížku četl až teď. Protože bez legrace, tuhle knížku já osobně z fleku řadím mezi nejlepší knížky, které se mi kdy dostaly do ruky, je skvěle a zajímavě napsaná (novinové články, zápisy z jednání, námořnická mluva kapitána Van Tocha). Člověk je nadšený, jak Čapek zasadí pracovité a zvídavé čechoslováky do malých rolí, díky kterým pak rozhýbou svět.
Irčan se poněkud urazil.
“To není žádné žvanění, Jensene. To je svatá pravda s těmi ještěry.”
“Ten v Singapuru taky říkal, že to je pravda,” brumlal Švéd. “A přece dostal po držce,” dodal vítězně.
Všechny vyzývám k tomu, aby si knížku přečetli, kdo neumí číst, pro toho by se měl příští rok objevit i film. Sice trochu trnu, jak to dopadne, ale musíme doufat v to nejlepší.


úterý 7. října 2014

Jedna škola nestačí

Historka na něčem jsme se domluvili a přesně tak se to stalo je samozřejmě absolutně nudná. Takže událost, která se mi stala dnes, beru opravdu jen jako rozptýlení života, který není nudný, a to je dobře.
První věc - chodím znova na florbal. Díky kamarádovi, který mě přitáhl do party hráčů-amatérů-profesionálů, synů a otců. Plán byl jasný. Hrajeme na Slovance, je tam taková branka k oválu, tak tam buď v půl osmé. Říkám - jo, tam je zastávka autobusu. Jasně, je poblíž.
Stojím si to u branky u rozsvícené tělocvičny. Spoluhráči s florbalkami nikde, z tělocvičny vycházejí ratolesti a maminky si je odvážejí. Půl osmá pryč. Telefon.
Asi stojíš jinde, obejdi školu a tam už nás potkáš.
Obcházím školu. Brzo začínám chápat, která bije.
Už jsi prošel okolo hlavního vchodu? Jo. To je divný. Hele, myslel jsi ZŠ Slovanka?
Samozřejmě to byla ta druhá škola na Slovance. Takže mě čekala o něco delší procházka, ale nakonec jsme se našli, zahráli si, a opět jsem se stal aktivně sportujícím.
Sportu zdar, berte život s lehkostí a vezměte si poučení o popisu místních bodů.

středa 1. října 2014

Konec depresivního září

Září bylo ošklivé a podmračené, což bylo zapříčiněno jak počasím, tak i tím, že jsem se už skoro od půlky srpna učil do zblbnutí na zkoušky, přičemž jsem stejně dosáhl úspěšného zakončení jen u dvou ze tří, které jsem měl stihnout.
Proto mě těší, že říjen začal pozitivně jak nákupem kalhot na praxi, tak i zakoupením nového ovladače, díky kterému budeme moct hrát s koalou dohromady, k čemuž se teda ona zatím staví vlažně a já možná až přespříliš nadšeně. Já teda z toho mám ohromnou radost, protože už je to druhý ovladač (ukázalo se teda, že za to ten první tak úplně nemohl, ale chyba byla ve hře), a pak hlavně proto, že jsem teď strávil dobrou hodinu hledáním návodů a prográmků, které by trochu v této věci pomohly - a pomohly.
Další a neméně zanedbatelná pozitivní zpráva je, že jsem ve veřejné knihovničce v knihovně (dej knížku co nechceš, vezmi si kterou chceš) získal Piknik u cesty (tedy část Stalkera knižně), takže když se ho budu snažit někomu doporučit, můžu mu do ruky strčit přímo tu útlou knížečku a ne ho nutit k pořízení čtečky.
Takže podzim se nám začíná vybírat, houby ještě trošku rostou a sem tam svítí sluníčko, čas na pozitivní myšlení.

sobota 27. září 2014

Pohádka

Až ti před spaním budu číst pohádku
napsanou v záhybech tvého těla,
jak kůzlátka přeskočila ohrádku
a princezna tři přání měla.
Budu číst, jen než zhasne svíčka,

abych si nezkazil svůj zrak.
Můžeš přece nechat zavřená víčka
a sny si nechat zdát až pak.

pátek 26. září 2014

Aldous Huxley - Brave New World (Konec civilizace)


Jako přečtená kniha 15/35. Následujte odkaz, chcete-li vědět více.Na druhou stranu mě kniha nebavila tolik jako jiné doporučené oním seznamem, který najdete v odkazu o řádek výše, což bude zapříčiněno tím, že ve výsledku nacházím zalíbení v jiných hodnotách, než v závěru hlavní hrdina. Ale každému to jeho.
Kniha skvěle předestírá možnou utopickou společnost budoucnosti - veškeří lidé se rodí v líhních, kde už jsou připravováni na úděl jejich kasty. Epsiloni, nejnižší, jsou už v líhních kretenizováni nedostatkem růstových hormonů, delty jsou pečlivě cvičeni k nenávisti vůči knihám, gamám je míchán do krevní náhražky alkohol, aby se docílilo jejich zakrslého vzrůstu, a bety a alfy, které se vypiplávají jako budoucí inteligence. Každé kastě je hypnopedicky vštěpováno vše, co potřebují vědět/cítit pro správný chod společnost - máš rád svoji kastu a s jinými bys neměnil, pečlivě spotřebováváš zboží a děláš, co ti řekne vyšší kasta. Ve výsledku je tato společnost teoreticky natolik uvěřitelná, že člověka překvapí, že tato kniha byla napsáno v roce 1932.
Příběh samotný už pak není tak záživný. Zprvu sledujeme jednoho alfu, který je jiný než ostatní, uvědomuje si, že je něco špatně a pro společnost je zkrátka divný. S ním a jednou dívkou se vydáme do rezervace divochů - indiánů, kde objevíme dalšího hlavního hrdinu - Johna, potomka civilizované dívky, vyrostlého v rezervaci. Díky němu si pak prohlédneme jak život vyděděnce v rezervaci, tak i civilizaci pohledem člověka necivilizovaného.
Kniha perfektně popisuje utopickou společnost, která je jedna z nejzajímavějších, o kterých jsem kdy četl, ale stejně jako většina podobných utopických knih (1984, 451F) nemá silnější a zajímavější příběh, takže stále bych dal přednost třeba takové Věčné válce.

sobota 6. září 2014

Varování před básníky

Zamilovala ses do básníka.
Nu stávají se i horší věci,
jen nečekej věčně romanci.
Vím, s mými zkušenostmi,
že jsou to většinou prasáci,
a výbavu mají velkou jen slovní.

pátek 5. září 2014

Paul Torday - Salmon Fishing in the Yemen (Lov lososů v Jemenu)


Skoro se stydím, že mi nedošlo, jak absurdní název je. Od Tordaye jsem už předtím četl Mezipatro, které mě jako knížka, kterou jsem přečetl v náhodném výběru, protože nic jiného k přečtení nebylo, ohromně překvapilo.
Lososi v Jemenu mě potěšili snad ještě více. Sympatická a zajímavá je i forma - román je psaný formou deníkových zápisků, úryvků e-mailové konverzace, záznamů jednání, protokolů vyšetřování apod., kde teda já nacházím jedinou chybičku celé patálie - neumím si představit vyšetřovatele, který nechá žvanit vyšetřované o emočním rozpoložení, počasí, podrobné cestě apod. Ale to, jak říkám, je jediná vadička na jinak ohromně skvělé knize.
Trochu o příběhu pro ryb příliš neznalé - celá kniha se točí okolo vize jemenského šejka, který si přeje představit rybolov lososů ve své zemi. S tímto úkolem se obrátí skrze britskou firmu na britské centrum pro rybolov, kde je úkol přidělen dr. Alfredu Jonesovi. Fred odpoví, že něco takového je nemyslitelné - severská ryba, která se tře a vyrůstá v Atlantiku rozhodně není vhodná pro zavlečení do pouštní vyprahlé krajiny, kde se koryto řeky naplní jen v období dešťů. Zápornou odpověď ovšem nikdo nechce slyšet, a proto je Fred politickým tlakem přinucen se projektu věnovat. Po vypracování základního návrhu projektu je představen šejkovi, a po rozhovoru s ním zjistí, že takový projekt vlastně doopravdy za zkoušku stojí.
Kniha se báječně čte, najdete v ní spoustu anglického humoru a možná i nějakou tu životní pravdu. Nebo aspoň fakta ze života lososů.

čtvrtek 28. srpna 2014

Terry Jones: Douglas Adams's Starship Titanic (Vesmírná loď Titanic)



Celý nápad se zrodil v hlavě Douglase Adamse při psaní Život,vesmír a vůbec, kde se o nebohé lodi Titanic zmínil.
Jelikož se píše rok 1997 a svět pomalu dobývá nová interaktivní věc zvaná počítač, Adams se rozhodl zpracoval tuhle myšlenku jako počítačovou hru. Z nějakého důvodu mu však nakladatelé kladli na srdce, aby případná kniha vyšla spolu s hrou. Jelikož na obě věci čas neměl, autorství knihy přenechal Terrymu Jonesovi. Ten podle svých slov, napsal tento román nahý, a ve hře daboval papouška.
Kniha pojednává o příběhu velkolepé lodi Titanic, nejkrásnější lodi Vesmíru, která ovšem byla tak nákladná, že jeden svět přivedla téměř na mizinu, a díky šetření na materiálech a škrtech v rozpočtu rozhodně není tak dokonalá, jak měla být.
Když pak na loď na Zemi nastoupí tři pozemšťané, je to kupodivu ta nejlepší věc, která se kdy na palubě mohla stát.
Knížka je veselá a svižná. Některé charaktery je lehké si zamilovat - moje nejoblíbenější je rozhodně bomba Mega-ničitel značky 8D-96.
O hře se můžete pokusit dozvědět více na jejích stránkách, ale bohužel, doba kompatibility s Windows 95 už je pár let za námi.

středa 27. srpna 2014

Řezbář

Nejvíce lituji, že nejsem řezbářem.
Přenesl bych tvou nahou podobu
do lipového dřeva,
tvůj útlý pas,
tvar tvých prsů,
ladnost tvých rukou,
zasněné oči,
jemné rty
i nejužší linky záhybů tvé intimity.
Sochu natřenou olejem
bych pak vyhladil svými dlaněmi -
však předloha má také nejjemnější povrch
možná kvůli nim.

úterý 26. srpna 2014

Básníkem léta byl: Pablo Neruda

Básně 
Los versos del capitán (Kapitánovy verše)
Aún (Ještě)
- poems -

Jak prohlásilo několik kolemjdoucích, známých i přátel - lidí, kteří čtou básně je docela málo. Jsem jedním z nich. A proto jsem se rozhodl, že období letních prázdnin je jako stvořené se někde válet (ještě lépe se válet na brigádě na stromě) a číst si básničky. Idylka.
Výběr básníka vzal jsem přísně logicky z faktů:
Jaroslav Seifert je jedním z mých nejoblíbenějších básníků a taky za to dostal cenu (1984). Tedy někdo, v tomto případě Neruda, kdo má taky nobelovku za literaturu (1971), by měl stát taky za to.
Básník byl tedy vybrán, prázdniny mohly začít.
Nebudu se v tomto článku rozepisovat příliš o životě tohoto spisovatele, takže kdo by tu slídil po nějaké informaci pro čtenářský deník nebo domácí úkol, dávám mu sem rovnou přímý odkaz na wikipedii, a sám si budu rozpitvávat jen svůj pohled na knížky, které se mi dostaly do rukou.

Básně

První kniha, kterou jsem si nechal doručit z knihovny. Už mě zaujalo jen to, že všechny básně laureáta Nobelovy ceny s v místní knihovně skrývají ve skladu. Na druhou stranu - kolik lidí dneska doopravdy čte poezii a proč se zabývat nějakým chilským komunistou?
Hned mě snad měla varovat ta červená vazba a ročník vydání. Mám takový pocit, že někdo na zakázku strany vybral (z mého dnešního pohledu) výběr toho úplně nejhoršího a přehledně to uspořádal do tohoto svazku.
S Nerudou projdeme občanskou válkou ve Španělsku, oslavíme vítězství ve Stalingradu - mimo jiné se dočteme, že vedle rolníka zde bojoval i švec, krejčí, hrdě nesl svou zbraň i popelář...
Prostě sáhnutí vedle. Tohoto svazku se vyvarujte.

- poems -

Po prohraném pokusu o dočtení básní jsem se s Nerudou octnul na suchu. Pokusy nalézt něco, čím bych mohl nakrmit svoji čtečku. Bohužel jsou prostě autoři, které do čtečky v češtině nedostanete. A jelikož Pablo Neruda psal ve španělštině, není to vůbec zjednodušené.
Zachránila až stránka poemhunter.com, která z útrob vydala soubor básní uložené v její databázi pod jménem Pabla Nerudy. Na 180 stránkách pak nalezneme přes 100 básní (některé ve Španělštině a hromadu v duplikatuře pod různými názvy), což může dobré angličtináře uspokojit. Neříkám, že jsem se spoustou neměl problémy, ale pár těch nejhezčích sem dám.


III
z Knihy otázek
Tell me, is the rose naked
or is that her only dress?
Why do trees conceal
the splendor of their roots?
Who hears the regrets
of the thieving automobile?
Is there anything in the world sadder
than a train standing in the rain?
Dime, la rosa está desnuda
O sólo tiene
esse vestido?
Por qué los árboles esconden
El esplendor de sus raíces?
Quién oye los remordimientos
Del automóvil criminal?
Hay algo más triste en el mundo
Que un tren inmóvil en la lluvia?
Řekni, je růže nahá
nebo má
jen jediné šaty?
Proč stromy skrývají
nádheru svých kořenů?
Kdo slyší výčitky
kradeného automobilu?
Je na světě něco smutnějšího
než vlak stojící v dešti?


Los versos del capitán - Kapitánovy verše


Knihu napsal během let svého exilu (1949-1952) poté, co byla v roce 1948 v Chille zakázána komunistická strana. Neruda onemocněl a začala se o něj starat Matilda Urrutia - budoucí třetí manželka. Tato kniha je z velké části vyznáním lásky k ní. Vyšla pod pseudonymem. Neruda nechtěl ublížit tehdy své druhé manželce.
Kniha je rozdělená na 7 částí (3 poslední jsou rozsáhlejší samostatné básně) - Láska, Touha, Zuřivosti, Životy, Óda a klíčení, Svatební píseň, Dopis na cestě.

Hrnčíř

 Celé tvé tělo je
pohárem nebo sladkostí určenou pro mě.
Když zdvihnu ruku
všude najdu holubici,
která mě hledala, jakoby tě, lásko, stvořili z hlíny
pro mé ruce hrnčíře.
Tvá kolena, tvé prsy,
tvůj pasve mně chybějí jako v prohlubni
žíznivé země,
z níž vylouply
tvar,
a spojeni
jsme úplní jako jediná řeka,
jako jediná písčina.


Aún - Ještě

Maličká tenoučká knížečka, kterou Pablo Neruda vydal krátce po ocenění Nobelovou cenou.
Ještě naposledy se básník probírá vzpomínkami, věnuje po básni věcem a pohledům, které měl rád.

VI.

Odpusťte, že chci
svůj život vyprávět -
je sama země, o čem vyprávím.
Tato země.
Roste v tvé krvi,
rosteš i ty.
Zahyne-li v tvé krvi,
ty zahyneš.

sobota 16. srpna 2014

Sergej Lukjaněnko - Sumerečnyj dozor (Šerá hlídka)


Třetí díl knih o světě Jiných, kde se utkává Noční hlídka s Denní hlídkou, v jejichž řadách se odvážní muži a ženy snaží bojovat za Světlo a Tmu. Jenže ono to není tak jednoduché, a na jistou férovost souboje dohlíží Inkvizice (po jistém incidentu sídlící v Praze), která má za úkol udržovat rovnováhu. A taky aby neúnavní souputníci nezničili během vleklého souboje planetu.
Třetí díl série je určitě doposud nejsvižnější a nejakčnější. Hlavním hrdinou je opětně Anton a prozkoumáme jeho vnitřní pochody a úvahy. Podíváme se do hlubokých vrstev šera, kde podnikneme lov na čarodějnici. Zkrátka čeká nás leccos zajímavého.
Co knihu trochu sráží jsou možná fantasy úvahy o Rusku, což je vzhledem k tomu, co se dnes děje na jeho hranicích i docela zajímavé, úryvky punkových ruských kapel jsem tentokrát rovnou přeskakoval (však Anton stejně vždycky shrne, jaký pocit v něm skladba zanechala), a pak prostě ten konec, který jsem já nebyl s to pobrat... Teď nechci znít namyšleně, ale když čtenář (jakýkoliv) nepochopí pointu závěru celého příběhu, je něco špatně, ne? Ale i přes tohle všechno je Šerá hlídka rozhodně díl, který stál za to od začátku do konce (i když zpětně ohlédnuvší se čtenář najde poněkud zmatený příběh).

neděle 10. srpna 2014

Co je báseň?

Báseň jsou slova
tepaná do měděných plíšků
navlečených na sametové
tkaničce chřestící
na zápěstí tanečnice
ve vášnivém jižním tanci.

Báseň jsou vlhká slova
kapek jarního deště,
který stéká milencům za límec
a kterého si ani jeden z nich
nevšímá.

Báseň jsou ale i slova
těžkého mramoru,
co se sune po žulovém sarkofágu
a pláč ozvěny,
která se ohlíží přes rameno.

Báseň je láska k jazyku,
kterým denně přemýšlíš.

středa 6. srpna 2014

Zpožděný vlak

Čekám na vlak,
zase má zpoždění,
a já se jak blázen hnal,
abych se o to víc načekal.
Je to ten samý vlak,
který by tě mohl přivézt,
a tak čekám s nadějí,
že se otevřou dveře
a tam budeš ty
se slovem "Překvapení!"
vlepíš mi pusu na mé rty.
Vlak přijede
jen o dvě minuty dříve,
než hlásila pesimistka z rozhlasu
zaokrouhlující vše na 5 minut.
Nevystoupila jsi.
Možná ti jen ujel
a přijedeš tím dalším.

pondělí 4. srpna 2014

Dmitry Glukhovsky - Metro 2033

Myslím, že ten, kdo tenhle blog čte trošku pravidelně, tuší, že autor má metro moc rád. Ať už se jedná o Nikdykde, Noční hlídku, nebo samotný výlet do Budapešti, kde mě víc než to, co je na povrchu, zajímalo spíš to, kde se točil film Kontroll - autor, který se věnuje metru u mě většinou prorazí. Není tedy divu, že titul, který má tento dopravní prostředek v názvu, mě nezklamal.
Na povrch se tato kniha vynoří jen málokdy - co by tam ostatně člověk mezi těmi mutanty a spalující radiací déle pohledával. Hlavní hrdinou se stává mladík Arťom, kterému bylo v době nukleární války, která zahnala lidstvo do podzemí jen pět let, který se ze stanice VDNCh musí vypravit na nebezpečnou cestu do středu moskevského metra, do Polis, aby předal zprávu, která může rozhodnout o přežití celého metra - a tím i celého přeživšího zbytku lidstva. Pokud se teda v jiném světovém metru taky pár lidí nezachránilo. (Do Budapešti v době apokalypsy asi ani nejezděte, většina linek je hrozně mělko.)
Náš hrdina po cestě potkává ohromnou spoustu zajímavých lidí, zástupců různých frakcí, které se v metru vytvořili - člověka, který tvrdí, že je poslední reinkarnací Čingischána, Rudé komunisty, obchodníky z Hanzy, fašisty, bojovníky bojující pod standartou Che Guevary, mnichy, kanibaly a samozřejmě rozličné mutanty, kteří ohrožují celé metro. Ale podíváme se i do Leninovy knihovny.
„Ticho!“ zasyčel na něho vztekle Mělnik. „Viš přece, že knihovníci nesnášejí žádný hluk. Reagují na něj jako býk na červený hadr.“ Tiše zaklel, obrátil se k číslu deset a ukázal na vchod do čtenářského sálu.
Knihou vám může určitě usnadnit mapa moskevského metra, nebo stejnojmenná hra, která sice nekopíruje příběh zcela věrně, ale určitě vám trošku přiblíží, jak takové metro může po apokalypse vypadat. Podobně jako u Stalkera se připravuje film, který má pod palcem americká produkce, takže nás spíš než filozofická obrazová špatně stravitelná věc čeká plnokrevná akce. I když on ani u těch Američanů člověk neví.


Ukázka:
Ten den zemřelo mnoho lidí, když proud obrovských krys, tak velkých, že něco takového ještě nikdo nikdy neviděl, přetekl pres zábrany a posléze zaplavil celou stanici. Bylo jich tolik, že pod sebou pohřbívaly lidi; ponurá masa jejich těl dusila smrtelné výkřiky obětí. Krysy sežraly všechno, co se jim postavilo do cesty: mrtvé i živé stejně jako zabité soukmenovce - zaslepeně, neúprosně, poháněny nepochopitelnou mocí pronikaly stále dál a dál.
Naživu zůstalo jen pár lidí. Nebyli to ženy, starci nebo děti, ačkoli se obvykle dočkají záchrany jako první, nýbrž pět silných mužů, kteří stačili smrtící proud předběhnout. Dokázali mu uniknout jen proto, že drželi stráž v jižním tunelu na stanovišti s drezínou. Když uslyšeli křik ze stanice, jeden z nich vyběhl, aby zjistil, co se stalo. Timirjazevskaja už bojovala svůj smrtelný zápas, když spatřil stanici na konci traťového úseku. Viděl, jak záplava krys směřuje na nástupiště, a okamžitě pochopil, co se stalo. Už se chystal zase zpátky, protože mu bylo jasné, že těm, kteří brání stanici, nemůže pomoct, když vtom ho někdo zezadu uchopil za paži. Otočil se. Za rukáv ho křečovitě tahala jakási žena a s obličejem zrůzněným strachy křičela, aby namáhavě přehlušila mnohohlasý zoufalý nářek: „Zachraň ho, vojáku. Měj s námi soucit!“ Spatřil dětskou ruku, pár malých nateklých prstů, které se k němu natahovaly. Uchopil je a nepřemýšlel o tom, že někomu zachraňuje život; byl prostě voják a požádali ho, aby projevil soucit. Táhl za sebou dítě, které se mu prostě pověsilo na paži, a běžel s prvními krysami o závod, závod se smrtí - dopředu tunelem, tam, kde čekala drezína s ostatními. Už zdálky, ze vzdálenosti dobrých padesáti metrů, na ně volal, ať nahodí motor. Byla to jediná motorizovaná drezína v okruhu deseti stanic. Okamžitě vyjeli, nejvyšší možnou rychlostí prosvištěli stanicí Dmitrovskaja, na které se tísnilo jen pár osídlenců. Při projíždění na ně z drezíny volali: „Utíkejte! Krysy!“ Bylo jim však jasné, že ti se už nemohou zachránit. Jakmile se přiblížili na dohled přední stráže na Savelovské, se kterou tehdy naštěstí žili v míru, zpomalili, aby nebyli považováni za útočníky a aby už zdálky na ně nestříleli. Z plna hrdla řvali na hlídky: „Krysy! Blíží se krysy!“ Byli smířeni s tím, že stanici Savelovskaja nechají za sebou a budou dál prchat, po celé Serpuchovsko-Timirjazevské trati, všude zapřísahat o propuštění, dokud bude ještě existovat nějaký cíl, kam by se mohli uchýlit, než šedá láva nakonec zaplaví celé metro. Naštěstí se však na Savelovské nacházelo něco, co jim a celé stanici, ba dokonce nejspíš celé trati, zachránilo život.

neděle 3. srpna 2014

Výlet do Budapešti

Původně jsem chtěl napsat takový cestopis, jenže asi nejsem natolik zdatný cestovatel, abych jiné neotravoval. Tudíž se omezím čistě na výčet zkušeností, které jsme společně s Koalou učinili na naší zábavné cestě do hlavního Maďarské metropole.

Pešť

Oranžový pruh
a obraz slunečnice v našem pokoji,
něco je křivě,
spíš je křivě obojí.
Tramvaj bez lístku
vyzvání pod naší postelí,
sanitky rozhodli se závodit
a houkají jak to má být.
Za těchto okolností
nechápu, jak můžeš spát,
zítra stejná melodie
nás vyžene vstát.

sobota 2. srpna 2014

Joe Haldeman - Forever free (Věčná svoboda)


Třetí knížka Joe Haldemana z jeho série Věčná válka, přímo navazující na stejnojmennou první knihu.
Příběh Williama Mandely začíná asi 18 let poté, co jsme se s ním rozloučili v první knize - teď je ženatý, má dvě děti, a i když si svým způsobem žije poklidně na věčně zamrzající planetě, cosi ho tlačí dál. Cosi ho nutí opustit tu planetu a jako nejstarší člověk ve Vesmíru ještě jednou podniknout cestu skrz čas do budoucnosti.
Jenže pak se stane něco, co odporuje všem zákonům fyziky - zákonům, které zřejmě nejsou zdaleka tak dané, jak si vědci několika století mysleli.

Kniha je rozhodně zajímavá, jako obě předchozí, i když je tentokrát zaměřená na rozmítání o bohu a o světě vůbec, první knihu ale trumfnout nedokáže.

pondělí 21. července 2014

Vernon Sullivan - Et on tuera tous les affreux (Boris Vian - Zabte ošklivé)


Pokud se něco vydává za žánr crazy crimi erotic science & politic fiction, buďte si jistí, že se to pokusí splnit všechna vaše očekávání.
Příběh popisuje nešťastný sled událostí, které postihnou jednoho překrásného, vysokého a silného hocha, kterému chybí pouhých 6 měsíců do dovršení 20 let, do kterých, jak se zařekl, zůstane panicem a bude pěstovat pouze své tělo, případně ducha, když na to dojde. Když je tedy z jednoho pěkného večera mezi přáteli unesen a nahý předhozen nějaké nahé dívce, která je zcela očividně "při chuti", je značně vyveden z míry. I přesto, že se mu podaří odolat, je podroben přímo nelidskému zacházení, které ho ovšem uvede do nálady, kdy se hodlá své trýznitele vypátrat a zjistit, co za tím vším stojí.
Rozhodně originální sci-fi by si neměli nechat ujít ti, kteří se zdravého sexuálního života nebojí, krásní lidé, kteří se dočtou určitě šokující fakta.
Pěstění těla, občas i ducha, zdar!

sobota 19. července 2014

Rozpálené město

Ach
mé oči pro samé slunce nevidí
rozpálené město co dýchá zkyslým dechem
kocoviny popelnicí.

Perlíš se potem
snad jsme měli jet k moři
je to jen o dva vlaky dál.

Večer se mi o vlnách sen zdál
byly dvě
a jejich zrcadlové amplitudy
napovídaly mi kudy.

Sergej Lukjaněnko - Dněvnoj dozor (Denní hlídka)


Druhý díl série Sergeje Lukjaněnka, přímé pokračování Noční hlídky, děj se stále točí kolem souboje Jiných, mezi Světlem a Tmou. Tentokrát se ale na celé to zápolení podíváme očima těch, kteří si říkají Temní a hájí ideály Tmy.
Ve třech na sebe navazujících povídkách se podíváme do dětského tábora na Krymu, do Moskvy, kde se svede velký souboj o mocný artefakt, a kde se najednou objeví nový mocný hráč, a pak do Prahy, kde si s Antonem dáme pár piv a zúčastníme se tribunálu Inkvizice, která dohlíží na dodržování Dohody mezi Noční a Denní hlídkou.
Knížka si drží svoji úroveň a i když jsou některé pasáže lehce zmatené, na konci člověk zjistí, že je o něco moudřejší a do příběhu přibyla trocha světla. Nebo šera?

pátek 18. července 2014

Sázava


Takový výlet na Sázavě uštědřil mi zase mnohá poučení.
První - nemá cenu se opalovat, vždycky se spálím. Čísla krémů jsou jen čísla.
Druhé - čas od času je potřeba zapnout mozek a dát i na ostatní. Naštěstí mám tak dobrou hlavu, že když vynecháme vlastní důležité funkce, vnější obaly vykonají svoji povinnost.
Třetí - koala je univerzální a skvělá, ať už se to týká háčkování, výletování, anebo prostě jen vyvažování lodi a nálady.

Vernon Sullivan - Les morts ont tous la meme peau (Boris Vian - U mrtvých na barvě kůže nesejde)


Tak se ukázalo, že po návratu ze Sázavy má můj mozek vcelku slušný apetit na písmenka, a když se má nejdražší zabývala svojí hygienou, nechtěje jen ležet a umírat touhou po její blízké přítomnosti, jal jsem se zaobírati se její knihovnou, kterážto mi už jen poskytnutím této činnosti ukrátila dlouhou chvíli.
Nebudu lhát - jméno Boris Vian na obálce mě zaujalo sice tím, že jsem je již znal, ale nijak zvlášť mě nepřitáhlo. Loni jsme na festivalu v Karlových Varech viděli se zmíněnou polovičkou film, natočený právě podle jedné z Vianových knížek, a musím říci, že jsem byl dost zmaten a částečně i odpuzen. Nicméně tohle je knížečka útlá, a tak jsem si řekl, že na zkoušku se těch pár stránek dá přetrpět, případně mohu knihu odložit zpět a věnovat se jiným titulům, případně flekům na stropě. Jen po pár hodinách přišlo hned dvojí překvapení. První, že jsem knihu odložil dočtenou, a druhé, že Vian není člověk, který popisuje příběh jen metaforickými přirovnáními, ale umí se držet věci, jít až na kůži, a nestydí se ušpinit hrdinovi ruce.

Příběh se odehrává v New Yorku, a hlavní postavou je vyhazovač, který nucen uchýlit se ke krajnostem, když se v jeho blízkosti objeví jeho černý bratr, který vyhrožuje, že vyzradí, že hlavní hrdina má v žilách čtvrtinu černé krve. Nezbývá, než se uchýlit k tomu, co člověk umí. A když se člověk už pár let živí tím, že masí bělochy a píchá jim ženy, čeká nás krvavá a brutální historie.
Vzhledem k tomu, že mám už do tří čtvrtin rozčtenou další knížku, kterou Boris Vian vydal pod pseudonymem Vernon Sullivan, můžu s klidným srdcem doporučit jako svižné a zajímavé béčkové počtení.

Jakub König - NAty


Malá povídka od mého oblíbeného textaře, zpěváka, a vůbec talentovanýho člověka, kterej je hlavním inspirátorem mejch postapo povídek.
Tohle je takovej tajemnej příběh, u kterýho já, jako fanoušek Obří Broskve slyším ty různý písničky, a cannyho a Olgy hlasy, který to všechno vypráví... K poslechu najdete něco tady, a ukázku nebo celou knížku si najdete tuhle.
A tím bych asi skončil.
Nevadí, že mluvim chvilkama vyprávim spisovně a chvilku ne? Ok.

Ray Bradbury - Martian Chronicles (Marťanská kronika)


Pár věcí člověku z té školy přeci jen uvízne, a tak si vybavuji, jak mě překvapilo, jak celý můj oblíbený žánr sci-fi reprezentuje v útlých skriptech literatury na gymnáziu, tzv. Prokopovi, právě jen jméno Raye Bradburyho právě s tímto titulem.
Nechci se tu nějak rozepisovat, tahle knížka je mockrát lepší než 451°F, a je tak dobrá, že se dostala i do Prokopa... Potřebujete snad něco víc?
Nějakou tu ukázku najdete třeba tady.

čtvrtek 3. července 2014

Klikoroh

Dnes mi z vlasů do koprové omáčky spadl klikoroh. A byl to klikoroh hned dvojitý, neboť nejen že měl kliku na nose, ale zároveň měl kliku v tom, že jsem si ho včas všiml a vylovil ho.

neděle 29. června 2014

Pojistky a žebříky


Stará lidová moudrost praví, že pojistky jsou věc užitečná, a není třeba se na ně dívat skrz prsty jako zbytečnost a věc, která zdržuje.
Například tuhle, kdyby tam ta pojistka na žebříku byla, nám to ušetřilo ten čas, než ta sanitka přijela a odvezla nám dobrou polovinu pracovní síly.
Říkejme tomu třeba želví moudrost ale pojistka = kamarád.

Věc skutečně zajímavá je ta, že normální člověk se bojí, když stojí na žebříku. Tato představa je skutečně mylná, zeptejte se profesionálů, myslím, že většina se shodne na tom, že nejhorší je být pod žebříkem.
Všeobecné pravidlo zní: Čím výše jsi, tím méně ti toho může spadnout na hlavu.

pátek 27. června 2014

Dormitory

Now you are reminded it’s time to forget
another joyful pleasant year
don’t think I liked it here
turn the lock and burn my bed.

středa 25. června 2014

Jonas Jonasson - Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel)


Tahle knížka se v mé blízkosti objevila zcela náhle a dost bouřlivě. Za prvé mi ji doporučil táta, že je to rozhodně nejlepší věc, kterou v poslední době četl, za druhé jde stejnojmenný film, na který samozřejmě šla spousta lidí do kina, a taky podle nich nedopadl špatně.
Tahle knížka přišla na řadu zrovna během zkouškového období, a připouštím, že zvláště ze začátku jsem byl spíš negativní, a tak ani stoletý Švéd mě zrovna dvakrát nevytrhnul z všeobecný skepse a pesimismu. Nakonec jsem ale i já zabředl do humoru a tak knížku musím zhodnotit kladně.
Za život dlouhý celé století už se dá leccos stihnout, a Alan Karlsson stihnul být u ledasčeho, znal se s prezidentem Trumanem, potkal Stalina, Beriju, Mao-Ce Tunga, Kim Čong-Ila i Kim Ir-Sena, Churchilla... prostě docela známé lidi, z kterých byli někteří fajn a někteří ne. Politika nikdy Alana nezajímala, tak si na ně udělal názor podle svého. Při dovršení 100 let se Alan rozhodne strávit svoje narozeniny zcela po svém, a přidá do svého příběhu ještě jedno velké dobrodružství, které zahrnuje několik dobrých lidí, několik špatných mrtvol, mírného psa a cirkusového slona.

Díval jsem se na hodnocení knihy na cbdb, a hodnocení se různí. Několik komentářů hodnotí knihu negativně hlavně kvůli historickým pasážím, ale bavil je příběh uprchlého stoletého starce. Což má určitě důsledek v tom, že tito otrávení čtenáři dávali malý pozor v hodinách dějepisu, a tak spoustu věcí nemohou pochopit. U mě je to zase spíš naopak (ne snad, že bych pochopil vždycky všechno), i když kniha má samozřejmě svá umělá místa - třeba 20 let válení se na Bali pod deštníkem nebo cestu přes Himálaj, velmi špatná práce švédských vyšetřovatelů a počínání zločinecké organizace Never Again 21. století mě spíše nudily. Nicméně je to román humoristický, což by měli rejpalové vzít v potaz a popřát Alanovi ještě nějaký ten rok čiperného života.

Alanovi tenkrát táhlo na šestý rok, takže byl už dost starý na to, aby ji požádal o podrobnější vysvětlení, proč otci najednou odstěhovali postel do kumbálu na dříví vedle kuchyně, ale dostalo se mu odpovědi, že jestli nechce facku, ať se radši moc nevyptává. Jelikož Alan stejně jako jiné děti v kterékoli jiné době facku nechtěl, nechal to plavat.
Od toho dne se Alanův otec objevoval ve vlastním domě čím dál vzácněji. Přes den se jakžtakž věnoval práci na dráze, večer vždycky všude možně na schůzích diskutoval o socialismu, a kde potom trávil noci, v tom Alan nikdy neměl jasno.
Naproti tomu finanční odpovědnosti se otec nezříkal. Větší část platu předával každý týden manželce, dokud jednoho krásného dne nedostal padáka, poněvadž se dopustil násilí na cestujícím, který mu náhodou prozradil, že jede do Stockholmu, aby tam spolu s tisíci dalších lidí pozdravil na nádvoří zámku krále a ujistil ho o svém odhodlání bránit vlast.
„Pro začátek se braň proti tomuhle,“ prohlásil Alanův otec a vystřelil pravačku tak, že se muž poroučel na zem.
Když byl Alanův otec na hodinu vyhozen, nemohl už dál živit rodinu. Jelikož si získal pověst násilníka a zastánce preventivních prostředků, nemělo smysl, aby hledal jiné zaměstnání. Zbývalo jenom vyčkat revoluce, nebo ještě líp, urychlit ji, protože všechno se strašně táhlo. Alanův otec byl, když chtěl, cílevědomý. Věděl, že švédský socialismus potřebuje mezinárodní vzor. Teprve pak se všechno rozjede a velkoobchodníku Gustavssonovi a jemu podobným začne hořet půda pod nohama.
Alanův otec si tedy sbalil kufr a odjel do Ruska svrhnout cara. Alanově matce samozřejmě chyběl jeho železničářský plat, jinak však byla spokojená, že manžel neopustil jenom jejich kraj, ale rovnou i zemi.
Poté co živitel rodiny emigroval, musela se o peníze na domácnost postarat Alanova matka a ještě ani ne desetiletý Alan. Matka nechala u chalupy pokácet čtrnáct vzrostlých bříz a pak je rozřezala a rozštípala na topivo na prodej, zatímco Alanovi se podařilo získat mizerně placenou práci poslíčka ve filiálce společnosti Nytroglycerin, a. s. u Flenu.
Z dopisů pravidelně docházejících ze Sankt Petěrburgu (který byl vzápětí přejmenován na Petrohrad) Alanova matka s rostoucím překvapením zjišťovala, že Alanův otec začíná kolísat ve svém přesvědčení o blahodárnosti socialismu.
V dopisech se Alanův otec nezřídka zmiňoval o přátelích a známých z vlivných petrohradských politických kruhů. Nejčastěji citoval jistého muže jménem Carl. Žádné typicky ruské jméno, uvažoval Alan, a ruštější se nestalo ani tím, že Alanův otec toho muže nazýval, alespoň v dopisech, Fabbe.
Podle Alanova otce Fabbe razil tezi, že lidi obecně nechápou, co je pro ně nejlepší, a že se potřebují někoho držet za ruku. Proto je autokracie nadřazená demokracii, pokud vzdělané a odpovědné vrstvy národa dohlíží na to, aby se autokrat choval slušně. „Představ si například, že sedm z deseti bolševiků neumí číst,“ posmíval se Fabbe. „Přece nemůžeme předat moc davu analfabetů.“
Alanův otec přesto v dopisech, které psal rodině v Yxhultu, bolševiky v tomto bodě obhajoval. Kdyby tak matka a Alan viděli, jak vypadá ruská abeceda! To pak není divu, že jsou lidi negramotní.
Horší bylo, jak se bolševici chovali. Chodili špinaví a pili vodku jako barabové u nich doma, ti, co kladli křížem krážem koleje přes celý Sodermanland. Alanovu otci vždycky vrtalo hlavou, jak – navzdory množství alkoholu, které barabové zkonzumovali – můžou koleje být tak rovné, a vždycky když koleje uhnuly na jednu nebo druhou stranu, pocítil záchvěv podezřívavosti.
Bolševici rozhodně nebyli o nic lepší. Fabbe tvrdil, že socialismus skončí tím, že se všichni budou snažit navzájem pozabíjet, dokud nezůstane jenom jeden člověk, který bude rozhodovat. V tom případě je lepší se hned na začátku přiklonit k caru Mikulášovi, dobrému a vzdělanému člověku s vizí budoucnosti světa.
Fabbe svým způsobem věděl, o čem mluví, s carem se totiž sám setkal, dokonce několikrát. Tvrdil, že Mikuláš II. má opravdu dobré srdce. Jenom se na něj dosud pořád lepila smůla, ale to přece nemůže trvat věčně? Způsobila to neúroda a bolševické vzpoury. A Němci teď začali vyvádět jenom proto, že car vyhlásil mobilizaci. Ale to on udělal ve snaze zachovat mír. Arcivévodu a jeho ženu přece v Sarajevu nezabil car, že?
Tak zřejmě uvažoval Fabbe, ať už to byl kdokoli, a tak či onak do svých úvah zapojil Alanova otce. Navíc, co se týkalo carovy diskutované smůly, ta v Alanově otci vzbuzovala sympatie a pocity sounáležitosti. Dřív nebo později se situace přece musí změnit, jak pro ruského cara, tak pro obyčejné poctivé lidi z okolí Flenu.
Žádné peníze otec z Ruska nikdy neposlal, ale jednou, po několika letech, přišel balíček se smaltovaným velikonočním vajíčkem. Otec jim vysvětlil, že ho vyhrál na tom ruském soudruhovi, který kromě toho, že pil, diskutoval a hrál s ním karty, nedělal skoro nic jiného, než že vyráběl taková vajíčka.
Otec Fabbeho velikonoční vajíčko daroval své „drahé ženě“, která se naštvala a prohlásila, že ten zatracený pitomec mohl aspoň poslat opravdické vajíčko, aby se rodina dosyta najedla. Divže dárek nevyhodila z okna, ale pak se vzpamatovala. Velkoobchodník Gustavsson za něj třeba něco zaplatí, ten se přece pořád snaží být zvláštní, a zvláštní připadalo Alanově matce i to vajíčko.
Představte si, jak byla překvapená, když jí velkoobchodník Gustavsson za Fabbeho vajíčko po dvou dnech přemýšlení nabídl osmnáct korun.

středa 18. června 2014

Želva a pstruh

Dneska jsem byl zase po dlouhé době v bazénu, kde se ukázalo, že bazén už není mé přirozené prostředí, že mě samotného plavání nebaví a ještě mi vadí ta hrozná spousta lidí okolo.
Po cestě z bazénu jsem potkal uprostřed hlavní ulice pstruha. Taky bylo vidět, že to není jeho přirozené prostředí, přicházející horké léto mu vůbec nedělalo dobře. Lidi mu asi tolik nevadili.
V každém případě jsem si připomněl známou tučňáčí moudrost - nikdy neplav sám.

sobota 14. června 2014

Kent Westley - Smrt závistivé sestřičky


Krátký zápis pro tuto krátkou novelu - především si nespleťte autora s Donaldem Westlakem - nemají spolu nic společného, snad jen kromě toho, že oba píšou krimi.
Zatímco Westlake píše ovšem o odvrácené straně, o zločincích a jejich dřině, Westley se zabývá klasicky policejní prací.
Hlavním hrdinou knihy je poručík Kobra, který dostane nový případ - mrtvé tělo mladého sportsmana před domem jeho milované. Ta má sestřičku, která jí je podobná jako vejce vejci - pokud si zrovna nepřehodí sestry vlasy každá na jinou stranu, nelze poznat jednu od druhé. Poručík poctivě probírá stopy a provádí výslechy, aby zapeklitý případ dovedl ke zdárnému konci.
Knížka to není špatná, ale na Westlakeův vtip to nemá.

sobota 7. června 2014

Gabriel García Márquez - Cien años de soledad (Sto roků samoty)


Co je to magický realismus se dočtete lépe na wikipedii, kde je taky tahle knížka zmíněná jako stěžejní dílo. Příběh se odehrává v Jižní Americe (odpíchnout se můžete od kolumbijského města Riohachy), někdy od půlky 19. století.
Kniha popisuje příběh rodu Buendíú a jimi založeného městečka Maconda. Osudy, lásky, spoustu incestu, osudy jejich dětí, jejich dlouhověkost (nejstarší člověk v knize sice není Buendía, ale umírá po 145 letech zamotaného života). Jelikož většina dětí vznikne přímo v rodině, ale také kvůli tradici, dětem se udělují většinou stejná jména: Aureliano, José Arcadio, Úrsula, a další jsou spíše výjimečná. Rodokmen Buendíů vám může věci dost ulehčit.
Příběh knihy je vzhledem k tomu, že trvá přes 100 let, dost obsáhlý, a jednotlivé události ovlivňují další. Všeobecně se dá však říci, že popisuje jednotlivá snažení osob dojít spáse a odpočinku, které však většinou přinese až usilovná práce nebo smrt.

Kniha je rozhodně zvláštní. Věci, které jsou na první pohled nedůležité, jsou popisovány stejně podrobně, jako ty, které otřesou celým městečkem nebo státem. Většina osudů se točí kolem sexu. Ne nijak do podrobností, ale o to víc prostoru zůstává fantazii. A v konečné věci - pointa magického realismu - i ty neuvěřitelné věci existují a přímo ovlivňují postavy, ať je to rozmlouvání s mrtvými nebo předurčení osudu v proroctvích. Kniha však příliš nenudí i přes to, že se natáhne přes 300 stránek.

Ukázka:
V jádru však nebyla s to pochopit, že onen hromotluk, který dokázal spořádat k obědu půl selete, a když se upšoukl, květiny kolem vadly, je opravdu ten chlapec, kterého jí odvedli cikáni. Podobně tomu bylo i s ostatními. Amaranta nedokázala zakrýt odpor, jaký v ní vzbouzelo jeho nehorázné říhání u stolu. Arcadio, jenž se nikdy nedozvěděl tajemství svého původu, sotva odpovídal na otázky, které mu José Arcadio kladl se zjevným úmyslem získat si jeho náklonnost. Aureliano se pokusil vzkřísit časy, kdy spávali v jednom pokoji, a oživit jejich chlapecké spojenectví, José Arcadio na ně však zapomněl, poněvadž život na moři mu naplnil paměť příliš mnoha jinými vzpomínkami. Jediná Rebeca podlehla při prvním náporu. Onoho odpoledne, kdy ho zahlédla dveřmi své ložnice, pomyslila si, že ve srovnání s tím nadsamcem, jehož sopečný dech je slyšet po celém dome, je Pietro Crespi panáček z cukrového těsta. Pod nejrůznějšími záminkami vyhledávala jeho přítomnost. Jedenkrát si ji José Arcadio s nestoudným zájmem prohlédl a řekl jí: “Ty jsi ale pěkná ženská, sestřičko.” Rebeca se přestala ovládat. Znovu začala jíst hlínu a vápno ze zdí se stejnou lačností jako kdysi a cucala si prsty tak žádostivě, až se jí na palci udělal mozol. Zvracela zelenou tekutinu s mrtvými pijavicemi. Celé noci probděla, třesouc se v horečce a přemáhajíc blouznění, a čekala až těžké kroky, při nichž se otřásal celý dům, na úsvitě ohlásí návrat Josého Arcadia. Jednou odpoledne, když všichni po obědě vyspávali, už to nevydržela a vydala se do jeho ložnice. José Arcadio byl vzhůru; ležel v síti, kterou si připevnil k domovním trámům pomocí lan, jakými se uvazují lodi, a měl na sobě jen spodky. Pohled na jeho obrovské nahé tetované tělo ji tak zarazil, že se div nedala na ústup. “Promiňte,” omlouvala se. “Nevěděla jsem, že tu jste.” Ztlumila však hlas, aby nikoho neprobudila. “Pojď sem,” vyzval ji José Arcadio a Rebeca poslechla. Zůstala stát vedle sítě, zalita ledovým potem, a cítila, jak se jí zadrhují střeva; José Arcadio jí přejížděl bříšky prstů po kotnících, po lýtkách, a pak i po stehnech a mumlal přitom: “Ach sestřičko, ach sestřičko.” Rebeca musela vynaložit nadlidské úsilí, aby zůstala naživu, když ji ona vichřičná a přitom naprosto cílevědomá síla zvedla v pase, třemi Škubnutími ji vysvlékla do naha a rozčtvrtila jako ptáče. Stačila ještě poděkovat Bohu za to, že se narodila, a pak už se propadla do nevýslovné rozkoše, kterou jí ona nesnesitelná bolest skýtala, a zmítala se v dýmajícím bahnisku sítě, jež vpila jako savý papír všecku krev, která z ní vytryskla.

Tři dny nato se při odpolední mši dali oddat. Předchozího dne se José Arcadio vypravil do obchodu Pietra Crespiho; našel Itala jak vyučuje hře na citeru a rovnou začal, aniž si ho vzal stranou. “Žením se s Rebecou,” oznámil mu. Pietro Crespi zbledl, předal citeru jednomu z žáků a ukončil hodinu. Když zůstali sami v místnosti přeplněné hudebními nástroji a hračkami na pero, namítl Pietro Crespi:
“Je to vaše sestra.”
“To je mi jedno,” odvětil José Arcadio.
Pietro Crespi si otřel čelo kapesníkem navoněným levandulí.
“Něco takového je proti přírodě,” vysvětloval, “a navíc to zákon zakazuje.”
Josého Arcadia nepodráždily ani tak jeho námitky, jako spíš jeho bledost.
“Na přírodu já seru zvysoka,” prohlásil drsně.

pátek 6. června 2014

Pečlivá

Jsou chvíle, kdy jsi moc pečlivá.
Taková vlastnost se občas hodí,
ale jsou chvíle, kdy to škodí.
Když jsi odjížděla, všechno sis sbalila,
nenechala's tu nic proč se vracet.
Na nádraží jsme byli v předstihu,
vlak jel přesně, kupodivu,
stihli jsme si dát pusu, možná dvacet.
Děláš všechno moc pořádně,
občas se to hodí,
občas ne.

úterý 3. června 2014

Začátek zkouškového

Byteček čistý jako klícka, s Koalou si vaříme samé dobroty, klid na učení, spaní na posteli, na které se člověk může otočit, aniž by druhého nutně vzbudil. Nebýt všech těch zkoušek, člověk by si to opravdu užíval.

pondělí 26. května 2014

Letní pohádka o měsíčních vílách

Znáš měsíční víly?
Jednou takhle na sluníčku,
viděl jsem jednu, na chviličku,
a i za tu chvíli,
byla jen tak, bez trička.
V poledne, i skrze křídla,
kůže se jí popálila,
vypadá jak ředkvička.
Jako když zvonky zvoní,
smály se jí sestry víly,
když se smíchy unavily,
postaraly se o ni.
Po soumraku za hodinu
rosu v trávě nasbíraly,
kůži ji s ní namazaly.
Příště už bude víc ve stínu.

Slaná

Přišla jsi slaná
nepohodlí z horka jsi vyřešila
k radosti nás obou
a čekali jsme než se setmí
Kde tou dobou
byly naše starosti?
Mám rád tyhle letní
radosti.

pátek 9. května 2014

Součtenáři


Nápad číst s Koalou stejnou knížku byl super v tom, že můžeme rozebírat jeden příběh s oboustranným pochopením (jelikož mi bylo vyčtenou, že dokážu odvyprávět příběh přečtené knihy tak, že ji člověk ani nemusí číst... doufám, že ty moje náhledy a mini-recenze tuhle schopnost nemají). Bohužel rychlost čtení je odlišná, a nějak se navrací má insomnie s tím, jak snižuji dávky antihistaminik, takže propadám opětně kouzlu nočního čtenářství.
Takže vám povím, že když vám v noci umře na stránce nejoblíbenější postava, a vy to Koale nesmíte říct, protože by byla naštvaná nejen kvůli tomu, že jí zase prozrazuju příběh, ale ke všemu není právě probuzená Koala vůbec příjemný společník (obzvláště ve 2 ráno probuzená Koala) - prostě mnohavesmírové drama.

pondělí 5. května 2014

Úřad smrti

"Promiňte, že jsem tu až dneska, já jsem mrtvý už od úterý, ale nikdo mi neřekl, že se mám na nějaký úřad hlásit," povídá klidně starší elegantní pán u přepážky.
"Tím se netrapte, pane Černý, to se občas stane," vysvětluje mu s úsměvem sympatická smrtka. "Daleko horší je to pro toho, komu jsme to řekli místo vás."
Na úřadu smrti bylo jako vždy paradoxně živo. Nové vyděšené tváře mísící se s otrávenými, které čekají před okénky s formuláři, žádostmi o odklad, reinkarnaci. Nacpaná čekárna, kde na sebe lidé čekají.
Jen díky obrovskému mramorovému prostoru se všechny ty zvuky přístrojů, přešlapování anebo tichého hovoru mění tisícinásobnými ozvěny na šum, připomínající vzdálený oceán.
"Vy jste ten nový uchazeč o práci?" přistoupil ke mě smrťák ve středních letech. Tipoval bych mu něco mezi 50 až 200 lety. Je to těžko rozlišit přesně.
"Ano, to jsem já," odpovídám a zvedám se z lavičky. Smrťák mi ukáže dveře, které vedou někam skrz dřevěnou stěnu za přepážky. Následuji ho až do jeho kanceláře někde v patře, kde mi zase beze slova ukáže černé kožené křeslo a zavře dveře. Teprve tehdy utichne šum úřadu a rozhostí se sametové ticho.
"Víte, co ta práce obnáší?" zeptal se mě hned ze začátku.
"Pochopitelně, pasivně jsem si procesem prošel jako všichni, co jsou tady."
"Nemáte zrovna moc zkušeností," podíval se na mě poněkud úkosem.
"Nebyl zrovna čas, když jsem hned po škole odešel."
"Ano, to je pochopitelné. Není vlastně nutné, aby tu ani jeden z nás ztrácel čas. Doba nás nutí navyšovat stavy, máte o práci zájem?"
"To mám," přitakal jsem.
"Де я? Що відбувається?" zvolal náhle.
Znělo mi to poněkud rusky, takže jsem se rozhodl odpovědět: "Vse v poryadke. Poydemte so mnoy." Tuhle větu jsem se naučil v několika jazycích s tím, že by se mi k pohovoru mohla hodit.
Úředník se usmál.
"Nejspíš by jste s tím také vystačil, ale dostanete intenzivní jazykové kurzy, pro případ, že byste musel jet už brzy na služební cestu. Přeci jen to je ten důvod, proč navyšujeme stavy."


pátek 2. května 2014

Hon na myšlenky

Občas vzdáte i hon na vlastní myšlenky.
Proč ztrácet energii, když nechtějí poslouchat?
Příliš by byla částka z peněženky,
nechce se vám ji vlastně dát,
abyste spláchli pachuť z úst,
jazyk zvláštně hořko-kyselý,
co přišla vlastně odnikud,
když jste ještě byli veselí.

pondělí 28. dubna 2014

George Orwell - The Animal Farm (Farma zvířat)


Mimo jiné 13/35.Vcelku proslulá (každý se o ní učil) kniha George Orwella bajkou připomíná dějiny komunistické strany v Rusku, a vůbec odráží spoustu jiných totalitních režimů.
Také vcelku krátká záležitost, která by snad mohla být zábavnější, jenže tak to v té historii nebývá. Ve své podstatě byla podle mě asi lepší než 1984, protože můj osobní názor na Orwella je spíš ten, že ve psaní příběhů zas tak skvělý není. Ovšem pokud mluvíme o nastavení zrcadla totalitním režimům, jde o člověka na svém místě.



Ukázka:

Já jsem zvíře, ty jsi zvíře,
my jsme všichni zvířata,

budoucnost jak zlato září
veselá a bohatá.

Jednou přijde slavná chvíle,
kdy bez lidí budem žít,

rodnou hroudu vlasti drahé
jen pro sebe budem mít.

Kde jsou zvonce,
kde je chomout,

kde je postroj z našich zad?
Ostruhy a kruté biče
těch se každý zbaví rád.

Moře sena, moře zrní,
každý bude spokojen.

Jetel, oves, boby taky
budou naše v onen den.

Jasné slunce nad Anglií
čistší voda potoků,

vítr bude vonět jarem,
až shodíme jho otroků.

Přiložíme nohu k dílu
pro tu naši svobodu,

volněji se bude dýchat
zvířecímu národu.

Já jsem zvíře, ty jsi zvíře,
my jsme všichni zvířata,

budoucnost jak zlato září
veselá a bohatá.

Píseň všechny neobyčejně rozrušila. Než ji Major stačil dokončit, zvířata už zpívala sama. Dokonce i ta nehloupější pochytila melodii a pár slov, a chytřejší - jako prasata a psi - znala celou písničku v mžiku zpaměti. Pak, po několika pokusech, se Zvířata Anglie rozezněla po farmě v nádherném unisonu. Krávy ji bučely, psi kňučeli, ovce bečely, koně ržáli, kachny kvákaly. Píseň se jim tak líbila, že si ji přezpívali pětkrát po sobě, a kdyby nebyli vyrušeni, zpívali by ji až do rána. Hluk však probudil pana Jonese, který vyskočil z postele v domění, že na dvoře je liška. Popadl pušku, jež vždycky stála v koutě v ložnici, a vypálil do tmy několik kulek. Kulky se zaryly do zdi stodoly a shromáždění se rychle rozprchlo. Všichni spěchali na kutě - ptáci vyskočili na hřady, zvířata se uvelebila do slámy. Za chvíli celá farma spala.


Niccolò Machiavelli - Il Principe (Vladař)

Kniha z roku 1513, kterou by si ovšem mohli přečíst i dnešní politici, protože i když se některé věci mění, některé zůstávají stále stejné, ať už tu demokracie funguje více, či méně.

Machiavelli se na názorných případech z dějin i jeho dobových zážitcích snaží vysvětlit, jak by se správný vladař měl chovat v zemi, kterou spravuje, jak k občanům, jaká vojska by si měl pořizovat a vlastně jak si i takovou zemi získat.
Rady jsou čistě pragmatické, a některé věci jsou opravdu nadčasové, kniha je to krátká, takže pokud se hodláte stát prezidentem, knížetem, nebo třeba vůdcem s velkým F, je čas si svazek zařadit do povinné četby.


Ukázka:
Z toho soudím, že ten, kdo se chce udržet u moci, musí už předem zvážit všechny potřebné tvrdosti a povést je naráz, aby se k nim už později nemusel vracet, aby se dokázal bez nich obejít a získávat poslušnost jinak rozumnými a většině prospěšnými činy.
...
Kdo se chopí vlády z vůle a přízně lidu, musí si ji především hledět udržet. A to je snadné, neboť lid požaduje jediné - aby nebyl utlačován.
...
Tvrdím však, že vladař musí být přítelem lidu, jinak v něm nemá oporu v těžkých dobách. Spartský vládce Nabis odolal útoku Řeků a později i nájezdu římského vojska a obhájil proti nim vlast i trůn. Stačilo mu jen zneškodnit několik velmožů, jakmile se blížilo nebezpečenství. Kdyby však lid nestál na jeho straně, nebylo by mu toto opatření zdaleka stačilo. Jen ať se nikdo nepokouší toto mé tvrzení vyvracet omšelým pořekadlem Kdo staví na lidu, staví na písku . Je totiž platné pouze tehdy, když nějaký příslušník vyšších vrstev očekává, že ho lid osvobodí, začnou-li ho pronásledovat nepřátelé nebo úřady. V takovém případě se nutně musí zklamat, jako se stalo bratřím Gracchům nebo panu Giorgiovi Scalimu ve Florencii. Jiná je však situace, kdy na lid spoléhá vládce, který dobře svůj stát spravuje, je neohrožený, předvídavý a umí si v nouzi poradit a pro své plány získat občany. Ten může pevně počítat s tím, že ho lid nikdy nezklame, a pozná, že položil skutečně pevné základy.

Timothy Zahn - Star Wars: The Last Command (Poslední povel)


Závěrečný díl trilogie Ruka Thrawnova. Snad v trochu barvitějším stylu, než předchozí nezáživný zápis čtenářském deníku. Jak jsem psal již u prvního dílu této trilogie, největším kamenem úrazu všech tří knížek se mi zdají především poněkud neopodstatněné a nevysvětlené dedukce velkoadmirála Thrawna. Ano, leckdo by mohl namítnout, že v Lucasově světě Síly a různých jiných specifických úkazů je všechno možné.
Místem, odkud právě odletěla letka Rogue, prostřelila útočná formace A-plánů a řev jejích motorů se jasně nesl i řídkým meziplanetárním prostorem. Než se stíhačky TIE ženoucí se ve stopách letky stačily zformovat do obranné pozice, vlétly jim A-plány do zad a spustily palbu hlava nehlava oplátkou za hvězdný křižník.
Nicméně velkoadmirál a i jiné postavy mají často taková vnuknutí, že člověku přestává rozum stát. A Síla s tím nemá co dělat, protože se všichni v obavách před šíleným mistrem jedi C'baothem raději zdržují poblíž klecí s ysalamirii, živočichy, kteří dokáží ve svém nejbližším okolí Sílu odpuzovat.
Ale jinak dostáváme z knížek právě to, proč je čteme - pokračování příběhů hlavních postav - Luka Skywalkera, rytíře jedi, který i teď stále nosí blaster, jeho sestry Lei Organy Solo, titulované svými bodyguardy jako lady Vader, jejího muže Hana Sola (choť lady Vader, nebo také Han z kmene Solo), Landa Calrissiana, kterému Impérium opětně hatí jeho skvělou podnikatelskou činnost, Chewbaccy, obrovského chlupáče a dvou droidů - skvělého R2-D2 a věčně otravného C3PO. K tomu dostáváme nádavkem pašeráka Talona Karrda, který za Sola vzal roli... jeho roli v čtvrté epizodě, a Maru Jade, ženu, která stále musí spolupracovat s Lukem Skywalkerem, ačkoliv ho musí a nechce zabít.
Samozřejmě se tu mihnou i charaktery ostatních vůdců Nové republiky.

„Letí na nás stíhačky TIE!“ štěkl kapitán ze Dvojky.
„Všem lodím — zaujměte bojové postavení,“ ozval se hrobový hlas admirála Ackbara. „Obranná formace. Vypadá to na past.“
Přes všechny nedostatky je Poslední povel rozhodně nejlepší knihou trilogie. Konec je sice trochu předpovídatelný, člověk by mohl mít výtky k hlídání potomstva manželů Solových, ale správný fanda tyhle věci hravě skousne. I mě zajímá, jak se Luke a Mara dají dohromady... ale to trochu předbíhám do jiných příběhů.
Mara Jade
obvykle znázorňovaná jako zrzka s velkýma
očima zelené barvy
„Zdá se, že jsou všechny, kapitáne,“ řekl Thrawn. Válečné lodě Rebelie za průzorem se zastavily na obvodu gravitačního kužele interdikčních křižníků.
„Všem válečným lodím: připravte se k útoku na nepřítele.“
„Ano, pane,“ zakroutil hlavou Pellaeon v němém údivu. Proti vší logice se velkoadmirál opět nezmýlil. Válečná flotila Rebelie byla tady.